W stolicy

Wielką Środę uczniowie klas trzecich spędzili w Warszawie. Najpierw zwiedziliśmy Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Uczestniczyliśmy w lekcji „Wnętrza pałacu i ich symbolika”. Podziwialiśmy bogactwo i przepych dekoracji: monumentalne rzeźby, stiuki, welury na ścianach, piękne malowidła o tematyce mitologicznej, wspaniałe portrety królewskiej rodziny. W trakcie zwiedzania najpiękniejszych komnat wspólnie interpretowaliśmy plafony z przedstawieniami pór roku i inne symbole, udało nam się również odgadnąć wiele ciekawych zagadek ukrytych w dekoracjach pałacowych.

Kolejnym punktem naszego programu było Muzeum Powstania Warszawskiego. To miejsce, które żywo i interesująco opowiada o wydarzeniach II wojny światowej i właśnie tą niekonwencjonalną formą przyciąga rzesze sympatyków polskiej historii, zwłaszcza młodzież. Wydarzenia związane z powstaniem warszawskim są tu ukazane w różnorodny sposób, dając barwny, rzetelny i całościowy obraz powstania. Duże wrażenie na uczniach wywarł film „Miasto ruin”. W trakcie zwiedzania muzeum uczniowie mieli możliwość zetknięcia się z historią, kiedy Polacy, w większości mieszkańcy Warszawy, doświadczyli okrucieństwa wojny. Ich postawa pozostanie w naszej pamięci jako symbol bohaterstwa, honoru i poświęcenia dla ojczyzny.

[red. M. Brzozowska]

CERTFIKAT LEPSZA SZKOŁA.jpg