adres:

    Łobudzice 54

    97-425 Zelów


    sekretariat:

    tel./fax (44) 634-22-89

    tel. kom. 530-738-585


    dyrektor szkoły:

    tel. (44) 634-10-12


    napisz do nas:

    lobudzice@interia.pl


  "Co to znaczy być wychowawcą młodzieży? Znaczy to po prostu - dawać, służyć, pomagać, inspirować. Wychowanie polega na wydobywaniu z jednostki wszystkiego tego, co w niej dobre."

                                                 Aleksander Kamiński

CO KAŻDY RODZIC WIEDZIEĆ POWINIEN?

 „W sieci nienawiści, czyli o zachowaniach antyspołecznych w Internecie”

    Zachowania antyspołeczne w sieci są zjawiskiem, z którym mamy do czynienia od niedawna, zatem nie są powszechnie znane. Każdy z rodziców powinien posiadać wiedzę na temat współczesnych zagrożeń, które mają destrukcyjny wpływ na rozwój dzieci młodzieży. Współczesna młodzież żyje i funkcjonuje w dwóch wymiarach : rzeczywistym i wirtualnym. Można zaobserwować różnorodną działalność młodych ludzi w sieci: większość osób spędza czas na forach lub serwisach społecznościowych, częstym sposobem rozrywki są gry komputerowe. Niezależnie od tego, jak i po co korzystamy z Internetu, każdy z nas powinien dbać o bezpieczeństwo w sieci i przestrzegać zasad, które zagwarantują nam spokój i pozwolą uniknąć zagrożeń.

Cyberprzemoc, czyli dręczenie za pośrednictwem sieci, może przybierać różne formy. Działania, które możemy uznać za przemoc w sieci:

 • wulgarne wyzwiska,
 • ośmieszanie,
 • poniżanie,
 • upokarzanie,
 • straszenie,
 • szantaż,
 • zamieszczanie zdjęć lub filmów wbrew woli osób na nich występujących,
 • podszywanie się pod inne osoby.

   Internet jest miejscem, które sprzyja uzewnętrznianiu się negatywnych emocji, zwłaszcza u osób, które w realnym życiu nie potrafią w prawidłowy sposób rozładować napięcia. Podejmowanie wrogich zachowań w Internecie jest potęgowane dzięki poczuciu anonimowości i bezkarności. Internetowi dręczyciele rzadko ujawniają swoje prawdziwe dane, zazwyczaj posługują się pseudonimami. Zachowaniem charakterystycznym dla współczesnej młodzieży jest dążenie za wszelką cenę do tego, by stać się „fejmem”, czyli osobą popularną w swoim środowisku. Coraz częściej można zauważyć, że młodzi ludzie chcą zdobyć uznanie i popularność wśród rówieśników, działając w sieci. Zdarza się nierzadko zamieszczanie nagich zdjęć czy filmów z imprez suto zakrapianych alkoholem lub z użyciem środków psychoaktywnych oraz innych kompromitujących materiałów. Kolejnym niepokojącym zjawiskiem jest dokumentowanie własnego życia w formie zdjęć i zamieszczanie ich na odpowiednich serwisach. W samym tym fakcie nie ma nic złego, ale zdarza się, że młodzi ludzie uwieczniają sytuacje, które mają działanie destrukcyjne, np. zażywanie narkotyków lub zachęcanie do ich zażywania.

Charakterystyka, opis typowych reakcji i zachowań osób przejawiających antyspołeczne zachowania w sieci.

 • Troll – jednostka, która działa na niekorzyść społeczeństwa, jest aktywna na forach     i czatach internetowych, gdzie podejmuje pewien kontrowersyjny temat i broni postawionej tezy bez względu na jej słuszność i prawdziwość stwierdzenia, podejmuje działania prowokacyjne. Sposób obrony – ignorowanie trolla, który żywi się złymi emocjami innych. Każde zachowanie niezgodne z obowiązującymi normami można zgłosić do odpowiednich służb.
 • Flamer – jest aktywny na forach, czatach, komentuje artykuły, stosuje agresję słowną, przeklina, obraża innych, wypowiada się z pogardą. Sposób obrony – unikanie tego typu osób, niepodejmowanie rozmowy.
 • Griefer – gra w gry on-line, ekscytuje się cierpieniem innych, denerwuje innych graczy, męczy użytkowników pytaniami. Sposób obrony – nawiązanie kontaktu z administratorem gry i wykonanie jego poleceń.
 • Ranter – poszukuje opinii, które są całkowicie sprzeczne z jego punktem widzenia, włącza się do dyskusji i wywołuje kłótnię. Sposób obrony – zrezygnowanie                    z kontynuowania tego typu dyskusji. W razie potrzeby należy ten fakt zgłosić odpowiednim władzom.

Hejter  - jest aktywny w Internecie, często odwiedza fora, blogi, serwisy społecznościowe, dla zasady negatywnie komentuje wpisy, zdjęcia, filmy, niezależnie od tego, co w rzeczywistości myśli; wyrażając złośliwe opinie, chce wyprowadzić innych z równowagi. Sposób obrony – nie odpowiadaj agresją na agresję, nie lajkuj,  nie daj się ponieść emocjom, nie odpowiadaj pod wpływem chwili, nie udostępniaj „hejterskich” komentarzy. Na portalach społecznościowych należy ustawić filtr prywatności,  zgłosić sprawę do moderatora lub administratora strony.


Licznik odwiedzin

Dzisiaj0
Wczoraj64
Bieżący tydzień263
Bieżący miesiąc1145
Wszystkich48284
Brak wydarzeń w kalendarzu
Maj 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
CERTYFIKA BEZPIECZNE WAKACJE.jpg