adres:

    Łobudzice 54

    97-425 Zelów


    sekretariat:

    tel./fax (44) 634-22-89

    tel. kom. 530-738-585


    dyrektor szkoły:

    tel. (44) 634-10-12


    napisz do nas:

    lobudzice@interia.pl


  "Co to znaczy być wychowawcą młodzieży? Znaczy to po prostu - dawać, służyć, pomagać, inspirować. Wychowanie polega na wydobywaniu z jednostki wszystkiego tego, co w niej dobre."

                                                 Aleksander Kamiński

FONOHOLIZM U DZIECI I MŁODZIEŻY.

FONOHOLIZM U DZIECI  I MŁODZIEŻY , czyli uzależnienie od telefonów komórkowych - jak rozpoznać, jak pomóc?

 1.  Objawy, które powinny zwrócić   uwagę rodziców:

 • Silne zaabsorbowanie telefonem komórkowym (np. częste zerkanie na niego, dotykanie go), obsesyjne myślenie o jego używaniu.
 • Rosnąca potrzeba coraz dłuższego korzystania z telefonu lub posiadania go    w każdej chwili przy sobie.
 • Przeznaczanie coraz większej ilości czasu i pieniędzy na używanie telefonu.
 • Ograniczenie lub utrata zainteresowań.
 • Wysokie rachunki telefoniczne.
 • Nieudane próby korzystania z telefonu, kontynuowanie tego zachowania mimo szkodliwych następstw, np. uwag nauczyciela w trakcie lekcji.
 • Silne negatywne emocje nastolatka(frustracja, gniew, pobudzenie, niepokój, lęk, przygnębienie)czy kłopoty z koncentracją w reakcji na ograniczenie dostępu do telefonu (przez rodziców, nauczycieli).
 • Rosnące napięcie, problemy osobiste związane z zaabsorbowaniem korzystaniem z telefonu, w tym kłamstwa i manipulacje w relacjach z bliskimi.
 • Pytany o przyczynę korzystania z telefonu, nastolatek podaje racjonalne powody: czeka na ważną wiadomość(np. od rodzica), kontaktuje się w ważnej sprawie… Czasem te odpowiedzi mogą być zgodne z prawdą, ale jeśli takie sytuacje powtarzają się często, powinny wzbudzić niepokój.
 • Telefon jest bardzo często tematem rozmów nastolatka, wie on też dużo na temat telefonów w ogóle.
 • Nastolatek nie spędza czasu na przerwie z koleżankami i kolegami, tylko korzysta z telefonu, mimo, że jest to zabronione( informacja od nauczycieli).
 • Czasowe pozbawienie nastolatka możności używania komórki powoduje gwałtowny sprzeciw, agresję słowną lub fizyczną, trzaskanie drzwiami, rzucanie przedmiotami, ignorowanie poleceń dorosłych. Ograniczenie dostępu do telefonu na dłuższy czas może powodować apatię, wycofanie się, stany depresyjne, autoagresję.
 • Objawy somatyczne: trudności z koncentracją uwagi, pobudzenie ruchowe, bóle głowy, zaburzenia snu.

 2.  Profilaktyka i pomoc.

W przypadku osób uzależnionych lub zagrożonych uzależnieniem niezbędna jest opieka i interwencja specjalisty. Uzasadnionym jest, aby dziecko podjęło regularną terapię. Terapia taka jest dość trudna i długotrwała, dlatego w przypadku uzależnienia dziecka rodzice nie powinni próbować działać na własną rękę. Odpowiednią terapię oferuje dziś coraz więcej poradni uzależnień. W razie zaobserwowania niepokojących symptomów u dziecka, warto poprosić o rozmowę  pedagoga szkolnego i wspólnie szukać rozwiązania zaistniałego problemu.


Licznik odwiedzin

Dzisiaj0
Wczoraj64
Bieżący tydzień263
Bieżący miesiąc1145
Wszystkich48284
Brak wydarzeń w kalendarzu
Maj 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
DYPLOM GÓRA GROSZA.jpg